Josef II.
(1780-1790)
Po smrti svého otce roku 1765 se stal spoluvládcem své matky. Po její smrti roku 1780 se stal císařem a nastoupil na trůn. Kráčel ve šlépějích své matky, když se řídil zásadami osvícenství. V něčem se však lišili. Marie Terezie byla pokorná katolička, zatímco Josef odmítal veškerý náboženský fanatismus. Rušil nepotřebné kláštery a kostely, zakázal konání zbytečných náboženských obřadů.
Už v prvním roce své vlády podnikal důležité kroky. 13. října roku 1781 vydal tzv. Toleranční patent - listinu, která povolovala další větve křesťanského náboženství. Přesto však katolické církvi ponechal vůdčí náboženské postavení.
1. února téhož roku zrušil nevolnictví (horší poddanství). Obyčejní lidé tak mohli bez souhlasu vrchnosti uzavírat sňatky nebo se odstěhovat. Podstaně také zmírnil robotu. Díky těmto krokům a výrazným správním reformám se císař těšil podpoře lidu. Sám také cestoval v převlečení, aby se přesvědčil, jak to v jeho říši jde. Většinou cestoval pod falešným jménem hraběte Falkensteina. Na některých obrazech můžete vidět, jak vyorává brázdu apod.
Když se schylovalo ke konci 80. let, nebyl na tom císař zdravotně dobře. onemocněl tuberkulózou a roku 1790 umírá. Zatímco šlechta byla nadšena, prostý lid tomu nechtěl uvěřit, neboť ztratil jednoho z největších panovníků.
podobizna budoucího císaře v mládí:
Komentáře
Přehled komentářů
to je skvělééééééééé a výbornéééééééééééé
To mě bavííí
(Zuza, 4. 1. 2009 17:15)Toho mám s Marií Terezií z Habsburků nejradši :D pěkně zpracované...
Kritika
(Nový návštěvník, 29. 11. 2008 21:40)Našel jsem tuto novou stránku, kterou jsem neznal a myslel jsem si, že je velice pěkná a že bude zajímavá. Bohužel jsem rychle zjistil, že je na velice primitivní odborné úrovni, i když dizajn se mi dost líbí. Měli byste to dát dělat odborníkům a bylo by to pak skvělé.
to je hrozný
(tereza, 15. 6. 2007 16:18)tak to mě vubec nebaví tak se na to rači ani dívat nebudu
josef 3
(nikolka, 18. 6. 2009 18:46)